SPD

Talk to the Southwest Precinct

Want to talk to the police about an issue in your neighborhood? There’s a place where you can do it, face to face, and they will respond!

Attend a meeting of the West Seattle Crime Prevention Councilyou don’t have to be on the Council to attend.

Meetings ares held from 7-8:30 pm on the 3rd Tues of every month except for July, Август, & Декември. The location is the Southwest Police Precinct, 2300 SW Webster (Home Depot).

Precinct brass give a report on crime trends that they’ve seen over the past month and then address community concerns. That’s where you speak up.

Повеќе информации овде: http://wscpc.blogspot.com/.

IMG_9592

North Delridge Spring Clean

Please join the NDNC for the yearly “Пролет Чистење” of your North Delridge neighborhood on April 26th from 10amnoon.

Volunteers will meet at the Delridge Community Center, 4501 Delridge начин Исток, и се кршат во групи од таму.

Bags, чевли, и освежување ќе бидат обезбедени. All you need to do is show up in comfortable clothes!

If you have any questions and/or comments, please contact Lisa Taylor Whitley (lisataylorwhitley@gmail.com).

Се надеваме дека ќе се видиме таму!

WordPress Експертите?

I am having issues with our website’s plugins. Is anyone out there an expert on what would cause a white screen on the Plugin.php page? In the mean time, I might as well update the website so stand by for a little bit of web maintenance issues over the next couple days. Sorry for any inconvenience.

Juneau staircase

March Meeting Notes

At NDNC’s March monthly meeting, Giulia Pasciuto, a researcher working on a project studying low-income women’s access to healthy food in Delridge, presented her findings. Her project was sponsored by City of Seattle Councilmember Mike O’Brien and the Seattle Women’s Commission and was instigated by a Delridge-area woman who complained to the Commission about how hard it is to use WIC benefits on healthy food. Прочитај повеќе »

diversity-c

Seattle’s Most Diverse Neighborhood

The Seattle Times recently ran an article about diversity in Seattle which identified the most diverse block group in the City as one in southern North Delridge.

На article identifies the exact location as just east of the High Point development. “This small area is 29% white, 26% black, 21% Asian, 16% Hispanic, и 8% other.

picofleaves

Помогне расчистување на велосипед / пешачка патека во близина на Вест Сиетл мост

Ве молиме да ни помогне да го исчисти Велосипеди / пешачка патека преку улица од Skylark кафе оваа недела, 17 ноември, 10:00-12:00.

Ќе се сретнеме на Skylark кафе (3803 Delridge начин Исток) каде ќе бидат обезбедени кеси и ракавици, но побара од вас да донесат безбедност конуси и / или гребла, ако ги имаат.

Паднатите лисја во овој период од годината може да направи велосипед / пешачки патеки лизгава и пречка до бура канализација. Дури и ако не сте во состојба да ни се придружите на оваа недела, Ве молиме исчистете ја тротоари и бура канализација околу вашиот дом, ако сте во можност. Сите од нас работат заедно можат да направат видлива разлика во нашето соседство!

 

desc-2

COTTAGE GROVE комонс

На барање на заедницата, Ставка се согласи да се преименува нова зграда за Cottage Grove комонс.

http://westseattleblog.com/2013/11/whats-in-a-name-one-word-added-for-desc-in-delridge/

Благодарение на Кирстен Смит, Tanya Баер и Dorsol Постројки за работа со Ставка на ова прашање.

Image courtesy of Holli Margell with the Poor Seattle Shines Project

Ноември Средба минути

Соопштенија
Лиза е работа да се постави исчисти овој викенд и побара идеи за локации. Тоа беше побарано гледаме на листовите над канализација за да се помогне за ублажување поплави надолу поток. Lisa ќе мејл листата служат со исчисти детали наскоро.
Патрик и Тања се планира следната Solstice партија следниот месец. Тие ќе го објави времето и локацијата детали наскоро.
Следниот WS Гринвеј проект на 21-ви почнува Thier теренски со средба следниот вторник за влез на заедницата (види пост за повеќе детали). Одводнување е еден од големите прашања и нашите соседи, може да сакате да го искажат своето мислење сега. Што се случува горе на ридот има голем влијае за оние од нас во долината.
Image from Flickr user orcmid; Creative Commons License

Хајленд Парк Гринвеј Проект Состаноци

Добив порака од Одделот за соседите во врска средба за проектот Гринвеј предложи на 21-ви кои ќе се поврзете Белата Центар за Delridge а потоа до центарот на. Ако сте заинтересирани во влез за овој проект, Ве молиме марка на вашиот календари за средба на 19 ноември. Деталите се на нашиот настан календар (http://www.ndnc.org/ai1ec_event/delridgehighland-park-neighborhood-safety-improvements/?instance_id=1792)

 

Little Workers

Октомври Средба агенда (во Youngstown)

Темата за состанокот овој месец е “Правење добри дела во наше маало” со пошироки можности да се вклучат и да слушаат за вашите визионерски соседи тешко на работа. Се одржи на вашиот капи, бидејќи таму е многу случува!

Понеделник, Октомври 14, 2013, во 6:30часот во Соба 103 на Youngstown културен уметности Центар

Сакаат да се вклучат со советот? Ние ќе биде преземање Номинации за лидерски позиции — гласање во ноември!

Ние ќе слушаме од Малку црвено Кокошка Проект за своите неверојатни урбаните градинарството и образование во тек со тинејџерите во Центарот на Delridge Заедница (и многу повеќе плановите за проширување). Ние ќе се слушне од Holli со з фотографија за визионер фотографија на проектот за снимање на прекрасни места и луѓе прават добра работа во Delridge и други населби.

Марија дупка со Вест Сиетл зелени површини Коалицијата ќе го презентира за планот да побара соседството ангажман процес за градот светлината вишок својства кои се доаѓа за продажба. Ние ќе гласа за одобрување на поддршка писмо за оваа коалиција.

Ние ќе мора да се ажурираат за Вест Сиетл Транспорт Коалицијата, со можност да гласаат за одобрување на поддршка на оваа коалиција.

Видите целосна агенда повеќе! Се надевам дека ќе се видиме таму.

 

Напојува со WordPress | Дизајнирано од: Најдобрите SUV | Благодарение на Тојота теренец, Форд SUV и Најдобар камион